Pri vetraní oknami dochádza k veľkým energetickým stratám. Rekuperácia je spätne získavané teplo z odpadového vzduchu a následne predanie tohto tepla čerstvému chladnému vzduchu, ktorý je tak privádzaný do obytných priesterov už predohriaty.
V kúpelňiach v ktorých vetráme len oknami nezabezpečíme odvetranie na 100%, čo má za následok vznik pliesni, ktoré môžu viesť až k respiračným ochoreniam. Svoje zdravie a zdravie našich blízkych si určite ceníme viac ako je cena systému riadeného vetrania s rekuperáciou.
Veľký počet ludí si kladie otázku či si vo svojom dome inštalovať vetranie s rekuperáciou alebo nie. Z finančného hladiska nie je počiatočna investícia uplne zanedbatelná. Cena celého systému je v priemere 4 - 7 tisíc Euro. Keďže stavebníctvo je na vzostupe a s príchodom nových materiálov, efektívnejšou izoláciou a tesnejšími oknami sa moderné domy stávajú prakticky vzduchtesnými. Výmena vzduchu v nich sa približje k nule. Šetrenie energie je bohužial často sprevádzané na úkor vetrania a dôsledky tychto nesprávnych opatrení sa negatívne prejavujú na našom zdravi. Energiu síce v našich domoch šetríme, ale zároveň sa v nich dusíme.
Mať nedostatok vzduchu je nie len nepríjemné, ale aj nezdravé. Nároky na bývanie sa zvyšujú a v domoch v ktorých žijeme s rodinou a detmi si prajeme zdravé prostredie. Dbáme na to čo jeme, čo si obliekame na čom jazdíme ale o to čo dýchame sa nezaujímame. Musíme si preto uvedomiť, že vetranie s rekuperáciou nie je módny doplnok a zbytočný luxus, ale energetická záležitosť, no hlavne je to HYGIENICKÝ ŠTANDART.
Nekvalitný vzduch spôsobuje vysoká koncentrácia CO2 (oxid uhličity) v ovzduší. Hlavný zdroj CO2 v interiéry je dýchanie človeka, domáceho zvierata, prípadne vareie na otvorenom ohni. Dospelý človek vyprodukuje denne viac ako 1kg Co2. Koncentrácia CO2 vo vzduchu sa uvádza v počte častíc na milion jednotiek vzduchu - PPM (parts per million).